Pedagog Logopeda Fizjoterapeuta Psycholog Terapeuci SI

Psycholog – Łucja Chęcińska

Wykształcenie:

• Studia jednolite pięcioletnie:
    Psychologia, specjalność: psychologia kliniczna i zdrowia
  • Studia podyplomowe:
    Oligofrenopedagogika z terapią autyzmu
  • Studia drugiego stopnia:
    Pedagogika, specjalność: logopedia
  • Studia pierwszego stopnia: Praca socjalna

Kursy i szkolenia specjalistyczne:

• Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
  • Kurs kwalifikacyjny z zakresu terapii behawioralnej
  • Trener Treningu Umiejętności Społecznych (dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu)
  • Model wykorzystywania AAC w praktyce edukacyjnej oraz rodzin dzieci ze złożonymi potrzebami komunikacji

Godziny pracy:

poniedziałek 8.00 – 13.30

wtorek 8.00 – 12.00

środa 8.00 – 10.00

czwartek 8.00 – 13.30

piątek 8.00 – 13.00

Metody pracy stosowane w terapii: Trening Umiejętności Społecznych, elementy terapii behawioralnej, alternatywne i wspomagające metody komunikacji (AAC – Mówik), Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, elementy Planu Daltońskiego, elementy pedagogiki M. Montessori, elementy metody ośrodków pracy, drama, elementy muzykoterapii, modelowanie (nauka poprzez naśladowanie), elementy niedyrektywnej metody zabawy, techniki relaksacyjne, bajkoterapia, stały schemat zajęć, strukturalizacja i wizualizacja działań edukacyjnych oraz niekonwencjonalne sposoby pracy w zależności od potrzeb.

Zadania psychologa w przedszkolu obejmują trzy podstawowe obszary:

1. Diagnozę, obserwację.

2. Indywidualne lub grupowe zajęcia.

3. Konsultacje, rozmowy, wywiady z rodzicami, nauczycielami.

Działania wspierające:

Diagnoza wystandaryzowanymi narzędziami: Skalą Inteligencji i Rozwoju dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz KOZE - Ocena i opis nieprawidłowości w zachowaniu i relacji emocjonalnych dziecka.

Zajęcia wspomaganie rozwoju dzieci:

Wykorzystując podane metody pracy zajęcia indywidualne lub grupowe – w zależności od potrzeb dziecka – maja na celu rozwijanie umiejętności w zakresie rozpoznawania, rozumienia przeżywanych emocji i poznawania sposobów radzenia sobie z nimi, a także kształtowanie postaw umożliwiających poprawę funkcjonowania w środowisku społecznym oraz interakcji z dziećmi i dorosłym. Zajęcia poprawiające koncentrację uwagi, pamięci, rozwijanie umiejętności samodzielnej pracy, współpracy i samoświadomości.

Podczas konsultacji psychologicznych rodzice mają możliwość uzyskania informacji na temat rozwoju dziecka, sposobów stymulowania go i radzenia sobie z trudnościami. Są one również okazją do wypracowania wspólnych strategii reagowania na określone problemy czy rozwijania konkretnych umiejętności u dziecka.

Indywidualne konsultacje:

W godzinach pracy lub po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym.

Do skorzystania z konsultacji psychologicznych zaproszeni są wszyscy rodzice, pragnący uzyskać informacje, rozwiać wątpliwości czy niepokój związany z rozwojem ich dziecka.

Psycholog - Łucja Chęcińska