MENU

MENU

Statut przedszkola PODSTAWA PROGRAMOWA Regulaminy Wizja i Misja Metody i programy Procedura - nieszczęśliwy wypadek Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci Procedura: Postępowania w sytuacjach stwierdzenia zagrożenia życia dziecka, Procedura: Obowiązki w zakresie bezpieczeństwa podczas pobytu dziecka w przedszkolu

Procedura: Postępowania w sytuacjach stwierdzenia zagrożenia życia dziecka,

 

Procedura: Postępowania w sytuacjach stwierdzenia zagrożenia życia dziecka, wobec którego jest stosowana przemoc w rodzinie lub które ma kontakt z zachowaniami agresywnymi

Miejsce obowiązywania: Przedszkole Samorządowe nr 2 „Mali Odkrywcy”
z Oddziałami Integracyjnymi w Szydłowcu

Podstawa prawna:

·Ustawa   z  dnia  29  lipca  2005 r.  o  przeciwdziałaniu  przemocy  w  rodzinie

(Dz.U. z2005r. Nr 180 poz. 1493ze zm.),
·Rozporządzenie   Rady   Ministrów  z  dnia  13   września  2011 r.  w  sprawie procedury  „Niebieskie Karty”  oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”(Dz.U. z 2011 r. Nr209 poz. 1245).


Cel procedury: Procedura ma zagwarantować spełnienie wymagań określonych przepisami w sytuacji stwierdzenia zagrożenia życia dziecka, wobec  którego   jest  stosowana  przemoc  w  rodzinie  lub  które  ma  kontakt

z zachowaniami agresywnymi.

 
Zakres procedury: Procedura określa odpowiedzialność przedszkola jako instytucji oraz sposoby reagowania i zakres podejmowanych działań
w ramach procedury „Niebieskie Karty”w sytuacji zagrożenia życia dziecka.


Uczestnicy postępowania– zakres odpowiedzialności:
1.Rodzice   (opiekunowie    prawni):   w   przypadku   podejrzenia   stosowania
w rodzinie  przemocy  wobec  dziecka  czynności  podejmowane
i realizowane
w ramach procedury, zwane dalej działaniami, przeprowadza się w obecności rodzica/opiekuna prawnego.

2.Nauczyciele :  na     nauczycielach    przedszkoli    publicznych   pracujących z dziećmi spoczywa szczególny obowiązek  reagowania na wszelkie przypadki zagrożenia życia dziecka, wobec którego jest  stosowana przemoc w  rodzinie.

3.Dyrektor :  jest   zobowiązany  do  udzielenia   osobie,  co  do  której  istnieje podejrzenie,  że  jest  dotknięta  przemocą  w rodzinie, kompleksowej pomocy, mającej  na  celu  poprawę  sytuacji.  Zapewnia  dzieciom i pracownikom pełne poczucie bezpieczeństwa, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

 

Sposób prezentacji procedur:


1.Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej przedszkola.
2.Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach organizacyjnych we wrześniu każdego roku szkolnego.
3.Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń w przedszkolu.

4.Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedur.

Tryb dokonywania zmian w procedurze


1.Wszelkich   zmian   w   opracowanej   procedurze   może  dokonać z własnej  inicjatywy   dyrektor   placówki.   Wnioskodawcami   zmian  mogą być  również nauczyciele i rodzice.
2.Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

3.Zasady wchodzą w życie z dniem:30.05.2019


Opis procedury

I. Zadania i rola placówek oświatowych w świetle obowiązujących przepisów
1.W sytuacjach drastycznych, jak przemoc wobec dziecka, wykorzystanie seksualne, rażące naruszenie prawa, zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka, prawo nie pozwala na dowolność i zdanie się na własne odczucia. Stosowne przepisy stanowią o tzw. społecznym bądź prawnym obowiązku powiadomienia. Każdy, komu znane jest zdarzenie zagrażające dobru dziecka lub działanie rodziców na jego szkodę, jest obowiązany powiadomić o tym sąd.

2.Obowiązek ten spoczywa w szczególności na urzędach administracji publicznej, takich jak urzędy stanu cywilnego, sąd, policja, placówki oświatowe, szkoły, urzędy państwowe i samorządowe, prokuratura, opiekunowie społeczni, placówki i instytucje zajmujące się pomocą dziecku
 i rodzinie, które otrzymały taką informację w związku ze swoją działalnością.

3.Na  pracownikach  instytucji  publicznych  pracujących  z  dziećmi  spoczywa szczególny  obowiązek  reagowania na wszelkie przypadki zagrożenia dziecka bądź zagrożenia innych ze strony dzieci.

4.Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta” w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia o stosowaniu przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie. Wszczęcie procedury następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta –A” przez przedstawiciela jednego z podmiotów wymienionych w art. 9d ust. 2 Ustawy
o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.

5.Wzór formularza „Niebieska Karta –A” stanowi załącznik nr 1 do Rozporządzenia.

6.W przypadku braku możliwości wypełnienia formularza „Niebieska Karta –A”z uwagi na nieobecność osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, ze względu na stan jej zdrowia lub zagrożenie jej życia lub zdrowia wypełnienie formularza „Niebieska Karta –A” następuje niezwłocznie po nawiązaniu bezpośredniego kontaktu z tą osobą lub po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej jego wypełnienie. W przypadku, gdy nawiązanie bezpośredniego kontaktu z osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, jest niemożliwe, wypełnienie formularza „Niebieska Karta –A” następuje bez udziału tej osoby.

7.Wszczynając  procedurę,  podejmuje  się  działania interwencyjne mające na celu zapewnienie  bezpieczeństwa osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.

8.Rozmowę   z  osobą,   co  do  której  istnieje  podejrzenie,  że  jest  dotknięta przemocą    w   rodzinie,   przeprowadza   się  w   warunkach   gwarantujących swobodę wypowiedzi i poszanowanie godności tej osoby oraz zapewniających jej bezpieczeństwo.

9.W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec dziecka czynności podejmowane i realizowane w ramach procedury, zwane dalej działaniami, przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego.

10.Jeżeli osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemocw rodzinie wobec dziecka, są rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni, działania z udziałem dziecka przeprowadza się w obecności pełnoletniej osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, zwanej dalej osobą najbliższą.

11.Działania z udziałem dziecka, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięte przemocą w rodzinie, powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności psychologa.

12.Powypełnieniu formularza „Niebieska Karta –A” osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przekazuje się formularz „Niebieska Karta –B”.13.Wzór formularza „Niebieska Karta –B” stanowi załącznik nr 2 do Rozporządzenia. 14.Jeżeli osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, jest dziecko, formularz „Niebieska Karta –B” przekazuje się rodzicowi, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu albo osobie, która zgłosiła podejrzenie stosowania przemocy
w rodzinie.

15.Formularza „Niebieska Karta –B” nie przekazuje się osobie, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie.

16.Przekazanie oryginału wypełnionego formularza „Niebieska Karta –A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego następuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia wszczęcia procedury.Jeśli formularz ma zostać przekazany na określony adres pocztą, niezbędne jest potwierdzenie odbioru.

17.Kopię wypełnionego formularza „Niebieska Karta –A” pozostawia się u wszczynającego procedurę.

18.W ramach procedury przedstawiciel oświaty:

a)podejmuje działania, o których mowa w Rozporządzeniu, tj. udziela kompleksowych informacji o możliwościach uzyskania pomocy, w szczególności psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej, oraz wsparcia, w tym o instytucjach i podmiotach świadczących specjalistyczną pomoc na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie, możliwościach podjęcia dalszych działań mających na celu poprawę sytuacji osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie,
b)organizuje  niezwłocznie  dostęp do  pomocy medycznej, jeżeli wymaga tego stan   zdrowia   osoby,  co   do   której  istnieje  podejrzenie, że   jest  dotknięta przemocą w rodzinie,
c)może prowadzić rozmowy z osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, na temat konsekwencji stosowania przemocyw rodzinie oraz informuje je o możliwościach podjęcia leczenia lub terapii i wzięcia udziału w programach oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie, d)diagnozuje sytuację i potrzeby osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, w tym w szczególności dzieci,
e)udziela kompleksowych informacji rodzicowi, opiekunowi prawnemu, faktycznemu lub osobie najbliższej o możliwościach uzyskania pomocy psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej oraz wsparcia rodziny, w tym o formach pomocy dzieciom świadczonych przez instytucje i podmioty w zakresie specjalistycznej pomocy na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

19.Występowanie pojedynczego objawu nie jest dowodem na to, że dziecko jest krzywdzone. Jeśli jednak objawy się powtarzają bądź kilka występuje jednocześnie, możliwe, że mamy do czynienia z przemocą.

II. Podstawowe informacje dla nauczyciela: jak rozpoznać, czy dziecko w rodzinie jest krzywdzone.


1.Krzywdzenie psychiczne: upokarzanie, odrzucanie, izolowanie, ignorowanie, wyszydzanie, krytykowanie, terroryzowanie, zmuszanie do wysiłku przekraczającego jego możliwości, zastraszanie, grożenie dziecku. Dziecko doznające takiej przemocy zachowuje się nie adekwatnie do wieku, wykazuje zaburzenia jedzenia(niedojadanie, nadmierne objadanie się, wymioty), okalecza się, ma problemy ze snem i koszmary, odczuwa strach przed zaśnięciem.

2.Wykorzystywanie seksualne: dziecko wykorzystywane seksualnie jest nadmiernie rozbudzone, dużo mówi o seksie, unika kontaktu
z dorosłymi, opisuje zachowanie osoby dorosłej wskazujące na to, że ta próbowała je uwieść. Dziecko takie jest przygnębione, wycofane, ma problemy z koncentracją uwagi, zaczyna zachowywać się agresywnie, ma trudności w relacjach z rówieśnikami, odmawia przebierania się w towarzystwie innych. Ma także problemy ze snem, przejawia dolegliwości bólowe intymnych części ciała, a także głowy i brzucha. Zdradza trudności np. z siedzeniem, chodzeniem, oddawaniem moczu, kału, ma częste infekcje dróg moczowo-płciowych, widoczne siniaki na klatce piersiowej, pośladkach, podbrzuszu, udach oraz otarcia, zaczerwienienia, stany zapalne skóry, a także krwawienia. Sygnałem ostrzegawczym jest również zbytnia erotyzacja dziecka oraz odgrywana przemoc seksualna, np. na lalkach, zabawkach.

3.Zaniedbania bytowe, wychowawcze: zauważalne objawy u dziecka to
w szczególności bardzo niska higiena osobista (dziecko jest brudne, cuchnie, ma brudne paznokcie i ubranie, widać ślady licznych ukąszeń, świerzb). Dziecko takie jest głodne, często choruje, jest zmęczone, apatyczne. Rodzice nie zwracają uwagi na potrzeby dziecka.

Objawy zaniedbania dziecka w wieku przedszkolnym:
a)fizyczne:   niski   wzrost,   małogłowie,   dziecko   jest  zaniedbane  i  brudne,

b)rozwojowe: opóźniony rozwój mowy, ograniczony zakres uwagi niedojrzałość społeczno - emocjonalna,   zaburzenia    procesów   poznawczych  i  zdolności uczenia się,

c)zachowanie:  nadmierna  pobudliwość,  agresja , impulsywność,  zaburzenia nerwicowe.

Wiadomości

Kontakt

  • Przedszkole Samorządowe nr 2 "Mali Odkrywcy" z Oddziałami Integracyjnymi w Szydłowcu
    ul. Staszica 3A
    26-500 Szydłowiec
  • (48) 617 07 60

Galeria zdjęć